Yazamashi, neboli ochlazovátko vody, je součást čajového příslušenství, které slouží pro úpravu teploty vody. Pokud...
Proč je černý čaj Darjeeling z první sklizně tak zelený?
Otázka, která se pravidelně objevuje v diskusních skupinách milovníků čajů Darjeeling se ptá, proč má černý čaj Darjeeling z první sklizně tak zelenou barvu? Přestože je většina čajů Darjeeling z první sklizně klasifikována jako černý čaj, zelená barva čajových lístků generuje otázky a černý čaj je velmi jednoduché si splést s čajem zeleným.
Záhadu objasnil senior manažer zahrady Risheehat pan Rajiv Kumar v místním čajově orientovaném měsíčníku. Za vším stojí rozdíly v procesech zpracování čaje z první a pozdějších sklizní. Jakmile jsou čajové lístky po první sklizni dopraveny do továrny, začne témeř okamžitě proces zavadání na 60-70 %. Lístky z první sklizně jsou jemné a citlivé na poškození a proto se rolují jen krátce (10-15 minut) při nízkém tlaku. V této fázi procesu by měla u černého čaje následovat oxidace, ale nestane se tak, místo toho následuje sušení lístků, kterým se zastaví začínající proces oxidace. A právě chybějící krok oxidace v procesu zpracování čaje je příčinou zelených lístků u čaje, který je klasifikován jako černý. Technicky se ovšem jedná o čaj na pomezí čaje zeleného a velmi málo oxidovaného Oolongu. V procesu zpracování dále následuje už jen třídění a balení.
Na rozdíl od čajových lístků z první sklizně jsou lístky z druhé sklizně (a dalších sklizní) mnohem pevnější a odolnější. Lístky z druhé sklizně se rolují 45-60 minut pod velkým tlakem a následně jsou oxidovány na maximální možnou míru. Podíváme-li se do historie, zjstíme, že ne vždy se čaj z první sklizně zpracovával jako zelený čaj. Navíc přístup k jednotlivým sklizním byl zcela odlišný a o kvalitě čaje nerozhodovala sklizeň, ale kvalita konkrétního čaje z konkrétní zahrady s ohledem na klimatické podmínky dané sezóny.
Historicky byli největšími odběrateli čajů Darjeeling angličani, kteří čaj vždy pili s mlékem a cukrem a tak potřebovali silný výrazně oxidovaný čaj. Angličany nezajímala sklizeň, ale kvalita čaje a v případě mimořádně vydařené sezóny nakupovali čaj i na několik let dopředu. Ke změně došlo v šedesátých letech minulého století, kdy němci, jako další velký odběratel čajů z Darjeelingu inspirovali pěstitele k odlišnému způsobu zpracování čaje, který vedl k lehčímu čaji s širším spektrem vůní a chutí. V procesu zpracování byla zkrácena fáze rolování a oxidace a naopak prodloužena fáze zavadání. Tímto způsobem vznikl nový standard čaje z Darjeelingu, aniž by došlo ke změně v klasifikaci čaje z černého na zelený. Dnešní způsob prodeje čajů Darjeeling orientovaný na jednotlivé sklizně je podporován silným marketingem mladých indických obchodníků. V nabídce čajů z Darjeelingu se objevily i ostatní druhy čajů jako bílý, zelený a Oolong, neboť kde je poptávka, tam je i nabídka.
Top authors